Radujemo se svetom Nikoli
Etno skupina u Područnoj školi Mali Erjavec vrijedno se priprema za dolazak svetog Nikole. Prvašići su već naučili što je recikliranje pa su mudro i kreativno iskoristili komade starih tkanina. Iz platna su izrezivali oblike čizmica, a zatim su na čizmice lijepili razne detalje od manjih komadića tkanine. Na kraju su ih ukrasili gumbima, koje su vrlo vješto zašili na tkaninu. Sveti Nikola će se ugodno iznenaditi!
Igramo se gumbima
Prvi razred Područne škole Mali Erjavec uživa u kreativnim radionicama Etno skupine. U mašti malih zadrugara gumbi postaju baloni i ptice, jer prvašići su već postali pravi majstori u zašivanju gumba na papir. Ovo su njihovi radovi.
Projekt „Tragovima prošlosti“
Školske godine 2019./2020. započeo je projekt Etno skupine „Tragovima prošlosti“. Etno skupina u Područnoj školi Mali Erjavec i dalje istražuje kulturnu baštinu ozaljskoga kraja, s naglaskom na Etno selo Trg. Cilj projekta je osmisliti i izraditi originalni prepoznatljivi suvenir. Projekt će se ostvarivati u suradnji sa Zavičajnim muzejom Ozalj i lokalnom zajednicom, a trajat će do kraja školske godine 2020./2021.
Županijska smotra učeničkih zadruga 13. lipnja 2019. u Karlovcu
Dana 13. lipnja 2019. godine na Trgu bana Josipa Jelačića u Karlovcu održana je 20. smotra učeničkih zadruga Karlovačke županije.
Našu Zadrugu predstavljali su Mali kipari i Etno skupina svojim zajedničkim proizvodom - lutkom koja predstavlja znamenite osobe iz povijesti ozaljskoga kraja. Motiv su bile obitelji Zrinski i Frankopani te Slava Raškaj.
Male kipare predstavljala je učenica Kristina Kos, a mentorica joj je Anita Kotlar.
Etno skupinu predstavljali su učenici Dino Zajec i Doroteja Bukovšćak. Njihova mentorica je Nada Peretić.
Božićna prodajna izložba u Područnoj školi Mali Erjavec
Dana 19. prosinca 2018. godine mali zadrugari upriličili su prodajnu izložbu proizvoda Etno skupine u PŠ Mali Erjavec. U ponudi su bile božićne čestitke, ukrasni magneti, privjesci za ključeve i torbice za mobitele. Učenici su ponovno pokazali pravi poduzetnički duh te uljepšali posjetiteljima ovo predblagdansko vrijeme.
Državna smotra u Vinkovcima
30. smotra učeničkih zadruga Republike Hrvatske održavala se u Vinkovcima, od 11. do 14. listopada 2018. godine. Učeničku zadrugu "Kotačac" - pobjednicu Županijske smotre, predstavljale su učenice Matea Vuljanić i Tea Puljak, u pratnji voditeljice Jasminke Žabčić.
Dječji tjedan u Gradskoj knjižnici i čitaonici Ivana Belostenca u Ozlju
Etno skupina Učeničke zadruge "Kotačac" gostovala je u Gradskoj knjižnici i čitaonici Ivana Belostenca u Ozlju. Prodajna izložba i prezentacija veza na platnu upriličena je 5. listopada 2018. godine, povodom Dječjeg tjedna, u suradnji s Društvom "Naša djeca" Ozalj.
Prodajna izložba u Malom Erjavcu
Nakon završne školske priredbe u Područnoj školi Mali Erjavec, 14. lipnja 2018. godine, održana je prodajna izložba proizvoda Etno skupine. Mali zadrugari uspješno su predstavili i prodavali krpene lutke, torbice i ukrasne magnete.
Antunovo u Karlovcu, 13. lipnja 2018.
Na Trgu bana Josipa Jelačića u Karlovcu obilježeno je Antunovo, u organizaciji Župe Presvetog Trojstva i TZ grada Karlovca. Osim proizvoda koji su pobijedili na ovogodišnjoj Županijskoj smotri učeničkih zadruga, naša Zadruga izložila je i proizvode od prethodnih godina.
Mlade zadrugarke Matea Vuljanić i Tea Puljak vrlo su samouvjereno predstavile rad članova Učeničke zadruge "Kotačac"...
19. županijska smotra učeničkih zadruga - osvojeno 1. mjesto i odlazak na Državnu smotru u Vinkovce!
Na Smotri učeničkih zadruga Karlovačke županije, održanoj u OŠ "Slava Raškaj" Ozalj 22. svibnja 2018. godine, predstavilo se 16 učeničkih zadruga. U vrlo ozbiljnoj konkurenciji osvojili smo maksimalan broj bodova. Za ovaj uspjeh najzaslužniji su mali zadrugari, među kojima su se posebno istaknule učenice Tea Puljak i Matea Vuljanić.
Mlade zadrugarke Tea Puljak i Matea Vuljanić s mentoricama Nadom Peretić i Jasminkom Žabčić
Proizvodi Etno skupine u školskoj godini 2017./2018. - ukrasni magneti i privjesci za ključeve.
Božićni sajam u Ozlju 18. prosinca 2017.
Zadrugari, članovi Etno skupine, izradili su božićne ukrase - boriće i lutkice. Izložili su i proizvode od prethodnih godina...
Državna smotra učeničkih zadruga - Zadar, listopad 2017.
Na 29. Državnoj smotri učeničkih zadruga, koja se održavala u Zadru od 3. listopada 2017. do 6. listopada 2017. Učenička zadruga "Kotačac" predstavljala je županijski izložbeni prostor.
Zadrugarka Aurora Latin i voditeljica Etno skupine Nada Peretić
Županijska smotra učeničkih zadruga - Ozalj, 12. svibnja 2017.
U našoj školi održana je 18. Županijska smotra učeničkih zadruga Karlovačke županije, na kojoj se predstavilo 15 zadruga. Naša učenička zadruga predstavila se s torbicom za mobitel i tablet.
Zadrugarke Daria Relić, Aurora Latin, Klara Bogović, Dora Mihalić i Iva Jelenčić s voditeljicom Lutkarske sekcije Nadom Peretić
Dan škole 2017.
Novi proizvodi: lopoči, medaljoni, slike i torbice
Novi logo Učeničke zadruge "Kotačac"
Učenička zadruga "Kotačac" dobila je ime po staroj sorti jabuke koja raste u našim krajevima, a plod joj je okrugao poput kotača. Upravo to je i prikazivao stari logo zadruge - veliku crvenu jabuku unutar kotača. Zadrugari su željeli taj logo učiniti modernijim i zanimljivijim. Pisali su naziv zadruge neobičnim slovima i crtali jabuku. Dosjetili su se da bi slovo "o" u nazivu zadruge mogli zamijeniti crtežom jabuke. Unutar jabuke nacrtali su pregrade koje podsjećaju na kotač i tako je nastao novi logo.
Fotografije sa Županijske smotre učeničkih zadruga u Draganiću 8. travnja 2016.
Naš izložbeni prostor s prikazom faza izrade krpene lutke
Mali zadrugari Loris Guštin i Dorotea Kovačić
s voditeljicom Eko sekcije Nadom Peretić
Ravnateljica Gordana Basar i voditeljica UZ "Kotačac" Jasminka Žabčić
Nove ideje i proizvodi
U školskoj godini 2015./2016. Učenička zadruga "Kotačac" predstavila je novi proizvod - krpenu lutku.
Ideja je nastala u Područnoj školi Mali Erjavec, u kojoj su se članovi Eko sekcije zainteresirali za tradicionalni način života svojih predaka. Osobito ih je zanimalo kako su tadašnja djeca provodila svoje slobodno vrijeme. Proveli su kratko istraživanje o tome. Najstariji članovi njihovih obitelji ispričali su im zanimljive priče o ručnoj izradi igračaka od prirodnih, ekoloških materijala, kakvima su se oni igrali dok su bili djeca. Mali zadrugari odlučili su se i sami okušati u tome. Cilj im je bio izraditi krpenu lutku, koja može biti i igračka i ukras. Narodna nošnja ozaljskoga kraja poslužila im je kao inspiracija za odjeću koju će lutke nositi. Rezultat njihovog rada je obitelj lutaka, koja se sastoji od sedam članova (baka i djed, mama, tata i troje djece).
Fotografije s Državne smotre u Zagrebu
Ove godine predstavili smo kako se na tradicionalan način namještala postelja u selu Trg kod Ozlja. Najprije smo temeljito istražili kako se to radilo u prošlosti. Pri tome nam je od ključne važnosti bila suradnja s KUD- om Ključ iz Trga. Oni su nam dali prikaz namještanja postelje iz davne 1918.-iz 1. polovice 20.st. te iz 1954. , odnosno 2. pol. 20. st.
Svaki dan se ujutro postelja uredno i lijepo namještala, a navečer se raspremala za spavanje. Jastuk se ujutro oblačio u novu, šlinganu ili štikanu jastučnicu. Navečer se jastuk opet presvlačio u običnu jastučnicu za spavanje. Kultura namještanja kreveta nekada je bila puno zahtjevnija i kompliciranija. Danas se teži za praktičnošću i jednostavnošću. Pritom se gubi i starinska ljepota. Na postelju se stavljala blazina s perušinom na kojoj su bile dvije blazine od perja, pa plahta, pa poplon, pa koperta sa špicama i na kraju lijepi veliki vanjkuš i dva mala.
Prikazali smo umanjeni model trške tradicionalne postelje. Ukrasili smo ga posteljinom koja predstavlja spoj tradicije i suvremenosti. Na našem umanjenom krevetu prikazujemo blazinu, poplun, prekrivač zvani koperta i tri jastuka, sve to ukrašeno starinskom čipkom jalbom. Naš krajnji cilj bio je pokazati ljepotu starinskih rukotvorina i važnost namještanja postelje u tradicijskoj kulturi koju želimo oživjeti. Na taj način dajemo „novu dušu“ modernom životu.
Kako je sve započelo...
Školska zadruga pri OŠ “Slava Raškaj” Ozalj ( nekada samo OŠ Ozalj) prvi je put utemeljena 1959.g. Tada su radile voćarska, ratarska i sekcija za uređenje okoliša škole (82 člana). Nema podataka kada je zadruga prestala s radom.
Izgradnjom nove školske zgrade 1974. g. osnovana je grupa Mladi čuvari prirode s imenom “Kukurijek”. Skupina je bila registrirana pri Hrvatskom prirodoslovnom društvu.
Na prostoru školskoga parka zasađeno je grmlje, drveće i ruže. Park se desetljećima uspješno održava.
Kupnjom zemljišta u neposrednoj blizini škole, godine 1988., počelo je uređenje voćnjaka. Bili su to počeci ponovnog aktiviranja rada u učeničkoj zadruzi. Novoosnovana voćarska sekcija nosila je ime “Crvena jabuka”.
Od 1990. do 2001. u okviru pokreta “Lijepa naša” u školi djeluju tri sekcije: voćarska, ekološka i Mladi čuvari prirode-cvjećari.
Kotačac je autohtona, vrlo otporna stara sorta jabuke ozaljskoga kraja.
Obnova naše Zadruge započela je na sjednici Školskog odbora održanoj 16. veljače 2001. kada je izglasana Odluka o osnivanju učeničke zadruge.
U šk. godini 2003./2004. započinjemo naš najznačajniji projekt- PROJEKT JALBA!
U tijeku 2. polugodišta u rad Zadruge uključila se etnosekcija (Male pletilje iz Područne škole Trg s voditeljicom Jasminkom Trpčić, dipl.učiteljicom razredne nastave. ) Vanjski suradnik bila je ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta Katarine Zrinski iz Ozlja gđa Zdenka Stupić.
Ciljevi ovoga projekta bili su:
- Oživjeti i održati ovu tehniku izrade čipke kao poseban prepoznatljivi dio narodne kulturne baštine ozaljskoga kraja
- istražiti i usavršiti tehniku izrade
- obučavati nove članove
- učiniti jalbu zaštićenim simbolom ozaljskoga kraja i turističkom atrakcijom
Tradicionalna izrada jalbe na drvenom stalku- lucnju
Voditeljice Učeničke zadruge
2000./2001. Dragica Kalinić, nast. biologije i kemije
2001.-2003. Kata Dominković, nast. biologije i kemije
2003.-2011. Jasminka Žabčić, učiteljica razredne nastave
Voditeljice cvjećarske i voćarske sekcije:
2000.-2003. Dragica Kalinić, nast. biologije i kemije
2003.-2005. Leopoldina Beljan, prof. biologije
2005./2006. Mara Smičiklas, prof. povijesti
2006./2007. Ana Nekić, prof. geografije
Veliku potporu ovoj sekciji daje spremačica Mirjana Majcunić.
Voditeljica etno sekcije- pletenje jalbe na lucanj:
2003.-2010. Jasminka Trpčić, dipl. učiteljica razredne nastave
Voditeljica sekcije malih vezilja
2001.-2012. Jasminka Žabčić,učiteljica razredne nastave
Odlika naše Zadruge je raznovrstan program - od njegovanja starih sorti jabuka, cvijeća, povrtnjaka i okoliša škole do tradicionalnog narodnog veza ozaljskoga kraja te obnovljanja izrade drevne čipke jalbe.
Sudjelovali smo na svim međužupanijskim i državnim smotrama:
Od 2000. do 2011.g. naša je Zadruga sudjelovala na svim županijskim i međužupanijskim smotrama učeničkih zadruga Karlovačke i Ličko-senjske županije, kao i na svim državnim smotrama, što je doista veliki uspjeh na koji smo veoma ponosni.
Najbolji plasmani na međužupanijskim smotrama
2002. - 3. mj.
2003. i 2004. - 2. mj.
Od 2005. do 2010. - 1.mj.
Državne smotre – 3. mj. 2006. s istraživačkim radom "Jalba" učenice Martine Cabor i voditeljice Jasminke Trpčić
2010. Priznanje za najbolji proizvod učeničke zadruge Državne smotre - Poreč, Pula, Opatija...
Učenici koji su se posebno istakli u radu Zadruge: Ana Razumić, Ana Marković, Martina Lukežić, Martina Cabor, Ivo Starešina, Mirela Vrbančić, Ana Puljak, Sanja Starešina, Maja Kranjčec, Mihaela Regetaš, Lucija Miličević, Adriana Lukunić i drugi.
Školske godine 2010./2011. obilježili smo 10. godišnjicu obnovljenoga rada naše zadruge. Tom smo prigodom objavili i brošuru "10 godina Učeničke zadruge Kotačac"
Jalba ima prošlost, ali i budućnost!
U suradnji s Turističkom zajednicom Grada Ozlja i uz pomoć Grada Ozlja želja nam je nastaviti promovirati našu jalbu kao suvenir ozaljskoga kraja.
Oživljavajući ovu prastaru tradiciju u školi pobuđujemo zanimanje učenika za vrijednost i njegovanje kulturno-etnološke baštine našega užeg zavičaja. Izrađujući jalbu učenici Područne škole Trg oživljavaju baštinu i predstavljaju je široj javnosti. Predmeti koje izrađuju predstavljaju vezu s prošlošću, ali kao ljupki starinski ukrasi ili detalji na suvremenoj odjeći, mogu poslužiti i danas. Zato ih izlažemo na sajmovima i izložbama, kao i druge proizvode naše učeničke zadruge.
S popularnim TV voditeljem Brankom Uvodićem
Priznanja i promidžba
Ministarstvo kulture proglašava jalbu nematerijalnim kulturnim dobrom. Jalba je upisana u Registar klulturnih dobara. Sudjelovali smo u nekoliko tv-emisija, između ostaloga u dokumentarnom filmu redateljice Vlatke Vorkapić „Jalba, jalba“, prikazanom na 1. programu Hrvatske televizije.
Proizvodi naše Zadruge
Počinje novo desetljeće našega rada...
U novom desetljeću rada postavili smo kao zadatak moderno uređenje interijera s detaljima starinske jalbe. Ove godine, za početak na međužupanijskoj smotri u OŠ Rečica, predstavljamo svečano postavljeni stol.
Predstavit ćemo veliki stolnjak od suvremene tkanine kojemu su kutovi ukrašeni jalbom. Četvrtasti nadstolnjak i tri ubrusa također su oplemenjeni jalbom. Oni čine komplet, odnosno cjelinu s velikim stolnjakom. Imamo još i duguljasti nadstolnjak s jalbom, inspiriran oblikom narodnog ručnika, te zavjesu na prozoru.
Zavjesa od suvremene tkanine ima takozvani tvez od jalbe. Tvez je narodni izraz za našiveni ukras od čipke na zavjesi. Zavjesa ukrašava starinsko okno na koje je tradicijski podijeljeno u obliku križa.
Naš izložbeni stol prikazuje kako možemo kreativno povezati tradiciju i suvremenost. Željeli bismo pokazati ljepotu starinskih rukotvorina iz našega kraja koji „daju dušu“ modernom životu.
Na Međužupanijskoj smotri, održanoj 18. svibnja 2012. u OŠ Rečica osvojili smo 2. mjesto i plasman na državnu smotru.
Fotografije iz Rečice
Na 24. Državnoj smotri u Primoštenu
Poslušajte neke radijske emisije koje su izradili naši učenici
isti&razliciti.mp3
Dan sjecanja na Vukovar.mp3
Dediscina v rokah mladih.mp3
Ivana Brlic M.mp3
citalacki maraton intervju.mp3
Dan ucitelja.mp3
sv Nikola .mp3
radioJaska.mp3
Trska ABECEDA.mp3
Hrvatski jezik kao materinski.mp3
Radijska emisjia Spavanje.mp3
Radiodrama Strahograd.mp3
Zavrti zvrk.mp3
U prilogu se nalazi popis udžbenika i drugih obrazovnih materijala koji će se koristiti u šk. godini 2020./2021. Za pregled udžbenika i radnih materijala pojedinog razreda potrebno je odabrati razred u donjoj traci dokumenta.
U matičnoj školi provedeno je istraživanje o konzumaciji medija djece mlađe školske dobi - vrste medija, sadržaji medija, provedeno vrijeme itd. U nastavku možete detaljno pročitati kojim medijima i koliko su izložena djeca naše škole od 1. do 4. razreda.
« Siječanj 2021 » | ||||||
Po | Ut | Sr | Če | Pe | Su | Ne |
28 | 29 | 30 | 31 | 1 | 2 | 3 |
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
POPIS PREDMETA POSEBNO VAZNIH ZA UPIS1.pdf
Jedinstveni popis zdravstvenih zahtjeva.pdf
Popis deficitarnih zanimanja.pdf
Pravilnik o elementima i kriterijima za upis kandidata u srednju skolu.pdf
Kamo nakon osnovne skole 2020.pdf
Odluka o upisu u 1. razred srednje skole u sk. god. 2020.2021..docx
Prez za OS 20 21.ppt
Kriteriji_za_ocjenjivanje_informatika.pdf
NewliquidCrystal_1.3.4.zip
bezicni2.jpg
bezicni3.jpg