> Nastava  > Eko skola
" Kaj su jeli naši stari"

DANI KRUHA U NAŠOJ ŠKOLI

Povodom dana kruha 14.10.2010. u našoj školi održana je priredba pod nazivom "Kaj su jeli naši stari". Tijekom priredbe nastupio je školski zbor sa pjesmama "Darovi kruha i vina" i "Mojoj lijepoj zemlji Hrvatskoj". Učenici razredne nastave izveli su zanimljive i smiješne recitacije vezane uz kolače, bake...

Kao i svake godine na priredbi su nastupili KUD Vivodina i KUD Ključ iz Trga s tradicionalnim pjesmama te su nas opet posjetili Gradišćanski Hrvati. Na priredbi je predstavljen Panonski ljetopis Gradišćanskih Hrvata.

Na kraju priredbe velečasni Josip Jakovčić blagoslovio je kruh te su svi krenuli u dvoranu kako bi se počastili kolačima i jelima što su pripremili KUD Vivodina, KUD Ključ, naše kuharice te mame i bake.

Tea Tuškan, 8.b

Strpljivo smo čekale i napokon dočekale dan kada se u našoj školi slavio kruh. Sve četiri smo se rano probudile i krenule u školu. Na putu do škole razgovorale smo o kruhu. Mihaela je rekla da njezina baka peče kruh rumene boje i savršenog okusa. Lucija je nadodala da je kruh Božja hrana i da ga se treba poštovati. Lea i ja razgovarale smo o tome da siromašni ljudi nemaju novaca za kruh, te da je njima jako teško. U razgovoru je vrijeme brzo proteklo te smo već za nekoliko minuta bile u školi. Sve je bilo spremno za priredbu. Na velikom odmoru blagovali smo kruh koji je Tonijeva baka s velikom ljubavlju i trudom ispekla za nas. Kruh je bio odličan. Poslije škole bila je priredba. Lucija, Mihaela, Lea i ja sudjelovale smo u izvođenju triju pjesama. Učenici nižih razreda uljepšali su priredbu svojim igrokazima, pjesmicama i recitacijama. Pred kraj priredbe gospođa iz Gradišća predstavila nam je njihovu knjigu i objasnila nam ponešto o njima. Bilo je zanimljivo slušati predavanje. Nakon priredbe ravnateljica  nas je, zajedno s publikom u kojoj su bili i naši roditelji, pozvala u školsku dvoranu da probamo kolače i kruh koje su ispekle marljive bake i mame. Kada smo probale slastice, site i zadovoljne krenule smo kući s našim roditeljima. Drugog jutra još smo jedna drugoj pričale kako nam je na priredbi bilo lijepo.

Lucija Grabovac, 5.b

Lea Lipšinić, 5.b