Projekt 5.b razreda: Ozaljska spilja- moguće stanište šišmiša

Autor: Jasenka Staničić, 5. 5. 2014.

Učenici 5.b razreda, zajedno sa svojom razrednicom Marom Smičiklas, djelomice su završili svoj istraživački projekt i poslali ga na natječaj "Mali ekolozi-velike nagrade". Projekt se, naravno, nastavlja i u planu je i dalje učiti o zaštiti prirode te stalno upozoravati odrasle na ekološke probleme.

Više u nastavku...

Šišmiši u ozaljskoj spilji

Moj razred, naša razrednica, roditelji mojih školskih kolega i ja odlučili smo očistiti okoliš oko ozaljske spilje. Htjeli smo omogućiti šišmišima koji žive u našem dragom Ozlju, a od kojih se ljudi često groze, da ne borave na starim tavanima, nego da se umjesto toga sklupčaju u ovoj sigurnoj i ugodnoj spilji.

Bacili smo se na posao. Cijela naša ekipa čistila je smeće i odlagala ga na jednu hrpu. Svakakvih se stvari našlo na toj padini iznad spilje za koje smo i ustanovili da je nekad bilo, a i sada je divlje odlagalište. Ljudi  tamo bacaju otpad s ceste. Po čemu to znamo? Po tome što smo našli mrtvo janje u vreći, ne samo kosti uginulih životinja! Našli smo i neku staru gramofonsku ploču iz sedamdesetih ili osamdesetih i lonac koji se toliko ukorijenio u zemlju tako da smo trebali pomoć starijih i motike da bismo ga izvadili. Našli smo i elektronički otpad  - staru grijalicu, stari usisivač… Bilo je i medicinskih i zapaljivih stvari – tableta i pilula, zapaljivih plinova u bočicama i drugih opasnih tvari. Još smo našli i mnogo drugih stvari, kao što je boca Jägermeistera puna alkohola.

Pitate se zašto smo čistili oko spilje? Zato što se otpadom koji nije u kontejnerima,  nego u prirodi, zagađuje okoliš, što znači i cvijeće, a kad je cvijeće zagađeno, onda nema kukaca, a bez njih nema ni šišmiša jer se šišmiši hrane kukcima. Naš je cilj omogućiti šišmišima da borave u spilji, a da ih mi ne prenosimo umjetnim putem. Možemo se pohvaliti da smo bili u spilji i u njoj uspješno pronašli šišmiše. No nismo im se previše približavali jer su tad još spavali zimski san. Šišmišima srce u zimskom snu kuca četiri puta u minuti, a ako ih mi budimo,  srce će im se teže priviknuti na to buđenje. Tada je najvjerojatnija smrt šišmiša, što mi nikako ne želimo. Isto tako, da smo mu se previše približili, on bi osjetio toplinu našeg tijela pa bi se probudio i opet bi se dogodilo isto.

Da napokon prijeđem na stvar… Na tom smo divljem odlagalištu našli i dosta korisnih stvari. Pronašli smo glinene posudice koje bi koristile našoj profesorici iz biologije, keramičkih posudica i tanjura s lijepim uzorkom pri rubu. Samo bi ih trebali oprati i dezinficirati  -i spremne su za uporabu! Našli smo puno limenih i kožnih dijelova auta koje bi se također dezinficirali i oprali i od kojih bismo napravili neke limene igračkice ili ukrase, kao i kožnate broševe ili narukvice i ogrlice. Od bočica od deterdženta izrezali bismo  gornji dio i obojili ih –  i eto vaze za cvijeće!

Dakle, cilj naše akcije bio je očistiti divlje odlagalište i  očuvati boravište šišmiša. Željeli smo  sačuvati i kukce za njihovu prehranu te nadasve one prekrasne potočnice, visibabe, šafrane i tratinčice uz spilju i žuboreći bistri potok koji smo također morali očistiti da bi slobodno tekao svojim vijugavim koritom.

Mihaela Šimunić, 5.b

Istraživanje o šišmišima u

školskoj knjižnici

Skupljanje otpada na divljem

odlagalištu u blizini spilje

Leonardo se pita: "Kakav je ovo otpad?"

Pune vreće s otpadom

Prekrasna priroda koju su učenici

i  njihovi roditelji očistili

Pred ulazom u spilju

Šišmiši doista obitavaju u spilji!

Izrada prezentacije u informatičkoj učionici

Prezentacija na Eko danu škole -

predstavljanje projekta