Ekopatrola 5.b razreda

Autor: Jasenka Staničić, 2. 4. 2014.

U uvodnom dijelu Eko dana škole učenici 5.b razreda predstavili su hvalevrijednu akciju skupljanja otpada na divljem odlagalištu u blizini ozaljske spilje. Predvođeni svojom razrednicom Marom Smičiklas i uz pomoć roditelja, učenici su vrijedno radili i napunili  vreće  različitim, pa i opasnim otpadom koji ugrožava zdravlje ljudi i životinja.Time su željeli pokazati primjer odraslima, ali i pripremiti teren za svoj projekt o šišmišima, zaštićenoj  vrsti koja obitava u ozaljskoj spilji.

Učenici su uz pomoć učitelja informatike Predraga Matka pripremili zanimljivu prezentaciju i na kraju pozvali sve učenike i učitelje: "Krenimo u akciju!"

U prilogu pročitajte tekst  prezentacije i pogledajte videomaterijal i prezentaciju o njihovoj akciji.

Ekopatrola 5.b

Živimo u povijesnom gradiću Ozlju, prepoznatljivom po starom srednjovjekovnom dvorcu Zrinskih i Frankopana koji se ponosno uzdiže iznad smaragdnozelene  Kupe.

Malo niže nizvodno nalazi se još jedna prekrasna građevina, naša Munjara, jedna od prvih hidrocentrala u svijetu. Vanjski izgled projektirao je poznati arhitekt Hermann Bollé.

Ponosimo se našom poviješću, velikanima koji su ovdje živjeli i kulturno-povijesnim nasljeđem koje su nam ostavili.

Na brežuljku nasuprot Starog grada nalazi se naša škola, okružena zelenilom i cvijećem. Otuda se pruža pogled na Kupu i okolne brežuljke. Tko god dođe u Ozalj,ostane zadivljen ljepotom prirode.

Ali nije sve baš tako kako se čini…

Mi smo učenici 5.b razreda eko škole „Slava Raškaj“ Ozalj. Ponosni smo na svoju eko školu i želimo biti pravi mali ekolozi. Što znači biti mali ekolog? Biti ekolog znači: istraživati, ukazivati na nepravilnosti, aktivno djelovati  na očuvanju prirode. Evo kako mi to zamišljamo u svojoj sredini.

Najprije smo krenuli u akciju, zajedno sa svojom razrednicom i roditeljima koji su nam se rado pridružili. Namjera nam je bila istražiti područje oko ozaljske špilje u kojoj obitavaju šišmiši. Pripremamo projekt koji se bavi ugroženošću ovih zaštićenih životinja.  Proučavamo njihove navike i istražujemo što ih sve ugrožava u našoj sredini.

Otkrili smo da je područje oko špilje, nažalost,  s vremenom postalo  divlje odlagalište smeća ekološki neosviještenih Ozaljčana. A ozaljska špilja spada u zaštićenu prirodu pod nazivom NATURA 2000.

U neposrednoj blizini spilje pronašli smo svakakav otpad. Napunili smo pune vreće.

Našli smo čak i medicinski otpad, bočice s lijekovima. Bilo je dosta  elektro otpada, različitog posuđa, boca s alkoholom, čak i uginulo janje u plastičnoj vreći.

Vrijedno smo izvlačili i najneugodniji otpad, puni entuzijazma i veselja.

Mi mali željeli smo dati lekciju odraslima. Usput smo naučili kako treba čuvati i štititi prirodu. Ozaljska su pobrđa prepuna korisnih trava, grmlja, gljiva, drveća i životinja- i to trebamo čuvati. Ozaljski je kraj raj za turiste. Zato želimo da takav i ostane.

Ozaljčani, mali i veliki, čuvajte ovu bogomdanu ljepotu kakvu malo koji kraj ima!

Projekt_-Ozaljska_spilja.wmv (4.94 MB)
Eko_patrola.pptx (13.85 MB)