Dani Stjepka Težaka

Autor: Jasenka Staničić, Unknown , External , 19. 3. 2012.

Spomen- tjedan "Dani hrvatskoga jezika" obilježen je u našoj školi priredbom posvećenom pokojnom profesoru,  poznatom hrvatskom jezikoslovcu Stjepku Težaku. Rođen u Požunu pokraj Ozlja 1926. godine, cijeli je svoj profesionalni žar i marljivi rad posvetio poučavanju i promicanju znanja o hrvatskome jeziku i ljubavi prema njemu.

Dani hrvatskoga jezika obilježavaju se u znak sjećanja na 17. ožujak 1967. g. kada je u zagrebačkom časopisu "Telegram" objavljen jedan od najznačajnijih dokumenata naše jezikoslovne povijesti  "Deklaracija o nazivu i položaju hrvatskoga jezika". U počast dijalektološkom radu prof. dr. Stjepka Težaka koji je doktorirao studijom "Ozaljski govor", učenici su pročitali svoje književne pokušaje na zavičajnom jeziku.

U organizaciji Matice hrvatske Ozalj i Gradske knjižnice Ivana Belostenca održano je i stručno predavanje uglednoga gosta prof.dr. Jože Skoka koji je stručno, ali i toplo govorio o pokojnom suradniku i prijatelju.

Posebno smo bili počašćeni dolaskom profesorovih kćeri  prof.dr. Tihomile Težak-Gregl, prof. dr. Dubravke Težak i unuka Mislava Gregla.

Drugi dio obilježavanja spomen- tjedna održat će se u Gradskoj knjižnici i čitaonici Ivana Belostenca i na njemu će također sudjelovati naši učenici.