Uz 340. godišnjicu smrti hrvatskih velikana

Autor: Jasenka Staničić, 2. 5. 2011.

U povodu  spomendana tragične smrti Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana u Bečkom Novom Mjestu 30. travnja 1671. g. u našoj je školi održana svečanost  obilježavanja Dana Grada Ozlja. Kao naš prilog  sjećanju na hrvatske velikane, pročitajte pismo koje je grofu Petru Zrinskom napisao učenik 8.b razreda Dominik Bartolac.

Poštovani bane, grofe Petre Zrinski,

Vaša hrabra pogibelj , Vaša velika briga za hrvatski narod, potaknula me je da napišem ovo pismo. Moje riječi upisane na ovom listu papira neće biti dostojne Vaše velike žrtve i Vašeg povijesnog čina.

O Vašem smaknuću učili smo u školi i od svojih roditelja. Način na koji Vas je prevario bečki dvor kukavički je i nedostojan poštenih ljudi. Niste željeli nikakvo bogatstvo , nikakva materijalna dobra , već samo slobodu hrvatskom narodu . Zbog toga Vaše smaknuće još više izaziva osjećaj ljutnje prema bečkom dvoru.

Mi Ozaljčani posebno smo vezani uz Vaše ime i djelo. Stari grad u kojem ste boravili sa  obitelji podsjetnik je na Vas. Danas biste bili ponosni na Ozalj i ljude koji u njemu žive. Ozalj napreduje iz dana u dan.Ljudi su vrijedni i trude se živjeti pošteno i od svoga rada. Držimo se uvijek onih riječi koje ste nam Vi i Fran ostavili u vječni spomen: „Navik on živi , ki zgine pošteno.“

Dan Vaše pogibije proglasili smo i Danom našeg grada.Taj dan Vama u spomen i vječno sjećanje na Vaša djela proslavljamo dostojanstveno i s mnogo poštovanja.

O Vašem liku i djelu mi učenici učili smo i na satovima povijesti. Učitelji nas vode u posjet Vašem starom gradu i ponosni smo što se baš on nalazi u našem Ozlju i da imamo priliku osjetiti duh starog vremena. Na satu hrvatskoga jezika čitali smo zajedno s nastavnicom Vaše pismo koje ste u posljednjim danima svoga života uputili ženi Katarini. Tada su nas obuzele emocije. Tuga i sjeta ispunili su naša srca i u tim trenucima iskreno smo suosjećali s Vama.

Nisu samo građani Ozlja ti koji poštuju Vaš lik , cijela Hrvatska i hrvatski narod ponose se što su imali takvog junaka i čovjeka.

Poštovani bane grofe Zrinski , čuvat ćemo uspomenu na Vas i vječno štovati Vaše djelo. Bit ćemo neizmjerno ponosni na svoj rod hrvatski.

Uz veliko poštovanje ,

Dominik Bartolac, učenik 8. razreda.