Oprez

Autor: Predrag Matko, 29. 10. 2009.

Danas kad svi govore o novoj ili  svinjskoj gripi, evo par informacija o toj bolesti i kako ju spriječiti.

Simptomi bolesti

Možda ste zaraženi virusom H1N1 ako imate neke ili sve od ovih simptoma:

* Povišena tjelesna temperatura*
     * Kašalj
     * Grlobolja
     * Curenje iz nosa ili začepljen nos
     * Bolovi u tijelu
     * Glavobolja
     * Zimica
     * Umor
     * Ponekad proljev i povraćanje

* Važno je imati na umu da neće svi oboljeli od svinjske gripe imati vrućicu.

Hitni znakovi upozorenja

Kod djece:

* Ubrzano ili problematično disanje
     * Bljedilo
     * Pije premalo tekućine
     * Neobično dugo spava, nezainteresiranost za okolinu
     * Razdražljivo je i nemirno
     * Simptomi slični gripi se povuku, ali onda vrate s vrućicom i pogoršanim kašljem
     * Vrućica s osipom

Kod odraslih:

* Otežano disanje ili nedostatak zraka
     * Bol ili pritisak u prsima ili trbuhu
     * Iznenadna nesvijestica
     * Zbunjenost
     * Povraćanje

Što je svinjska gripa i zašto je ova opasna?

Iako se uobičajeno može dobiti u redovnom kontaktu sa svinjama, ova je nešto sasvim novo

Znanstvenici širom svijeta grozničavo provode ispitivanja kojima žele ustanoviti koliko su cjepiva protiv gripe učinkovita u slučaju epidemije svinjske gripe koja je izbila u Meksiku i širi se svijetom.

Svinjska gripa je respiratorna bolest svinja koju uzrokuje gripa tipa A, i obično se ne prenosi na ljude osim u slučajevima svakodnevne izloženosti zaraženim svinjama. Do sada je bilo zabilježeno nekoliko takvih slučajeva, a u jednom je zaraza kasnije prešla s čovjeka na čovjeka, tj. liječnika koji se brinuo o pacijentu.

No, ova gripa koja sada hara ima gene koji su potpuno izmješani - sjevernoamerička svinjska i ptičja gripa, svinjska gripa koja se normalno otkriva u Aziji i europi i ljudska gripa zajedno daju kombinaciju koja za sada nema lijeka i ubija ljude.

Vjeruje se da se prenosi na uobičajen način kako se inače širi virus gripe, putem kihanja i kašljanja zaraženih kapljice koje sadrže virus gripe izlaze na zrak i mogu zaraziti druge ljude u okolici. Simptomi bi trebali biti jednaki običnoj ljudskoj gripi: temperatura, umor, manjak apetita, kašalj, curenje nosa, suho grlo, povraćanje i proljev.

Ono što je poznato jest da je ovaj novi virus otporan na amantadin i rimantadin, no pacijenti liječeni oseltamivirom i zanamivirom uspješno su se oporavili.

Znanstvenike najviše brine činjenica da je novi virus nastao mutacijom starih, koji već neko vrijeme nisu aktvini, a mogućnost da na ovaj način i ptičja gripa bude prenosivija na ljude daje zastrašujuću sliku.

Naravno, teoretičari zavjera već su se javili - WHO su Illuminati koji žele na ovaj način natjerati Amerikance na masovno cijepljenje, putem kojega bi ubrizgali neko cjepivo koje, za sada, nema definirano tajno djelovanje. Nadalje, većina zaraženih nisu djeca i starci, kao inače, nego zdravi ljudi između 20 i 45 godina, tj. vojni obveznici. Za kraj, Obama je pije tjedan dana posjetio Meksiko .... nastavak možete pretpostaviti.

Za sada, nemojte putovati u Meksiko, ako ste se vratili iz Meksika i mislite da imate gripu odmah se javite u najbližu bolnicu, i pijte puno vitamina C i prirodnih stimulansa imuniteta.

Izvor: www.svinjskagripa.com metro-portal.hr