Slavini planinari posjetili Papuk

Autor: Jasenka Staničić, 28. 3. 2017.

Autorica: Mirjana Petrunić

Papuk je dio  planinskog vijenca koji zagrađuje Požešku kotlinu sa sjeverne strane. To je strma i šumovita planina koja čini razvodnicu između Save i Drave.

Slavini planinari su krenuli iz Velike, slikovitog slavonskog naselja na južnom rubu Papuka. Velika je bila poznata po kupalištu jer ima nekoliko bazena koje  je nekad  posjećivala cijela Slavonija. Krećući se bukovim šumama preplavljenim medvjeđim lukom stigli su na Jankovac.

To je mjesto bez premca najljepše mjesto u slavonskom gorju. Na tom prostoru nalaze se lijepe livade, dva umjetna jezera, planinski izvor i iznad njega stijena s dvije zanimljive špilje, ispod doline je stijena sa 30 metara visokim slapom Skakavcem. Slap Skakavac je najveći i najpoznatiji slap u cijeloj Slavoniji...

Zatim su posjetili Grofovu poučnu stazu izgrađenu  u najljepšem dijelu Park-šume Jankovac uz planinarski dom, jankovačka jezera i slap Skakavac. Stube, pješački drveni mostići i rukohvati, na stazi, posjetiteljima omogućuju pristup najljepšim prizorima Jankovca. Uz stazu se nalaze poučne ploče  sa sadržajima koji objašnjavaju pojedine prirodne ili kulturno-povijesne zanimljivosti uz koje staza prolazi. Poučna staza je dobila ime prema grofu Josipu pl. Jankoviću, prvom čovjeku koji je spoznao estetske i krajobrazne vrijednosti. Na povratku smo posjetili Nevoljaš nekadašnje slavonsko skijalište s žičarom.

Raspored sati 16/17

« Lipanj 2017 »