Otvoren 3. međunarodni likovni natječaj "Slavini mladi akvarelisti"

Autor: Jasenka Staničić, 23. 1. 2017.

Susret dječjega likovnog stvaralaštva „Slavini mladi akvarelisti” organiziramo u spomen znamenitoj ozaljskoj umjetnici Slavi Raškaj, koja se u povijesti hrvatskoga slikarstva posebno istakla kao velika akvarelistkinja. Ove godine obilježavamo i 140. godišnjicu njezina rođenja.

Cilj našega natječaja je njegovanje likovne i vizualne kulture učenika, poticanje umjetničkog izražavanja, osobito u tehnici akvarela, upoznavanje s likom i stvaralaštvom Slave Raškaj, kao i kreativno druženje s učenicima i učiteljima iz drugih škola. Od ove godine na u natjecanju sudjeluju srednje škole i učenićki domovi.

Natječaj obuhvaća područja Karlovačke županije, BIH i Republike Slovenije, koja graniče s Karlovačkom županijom, te „Novu školu“ u Beču. Specifično geografsko područje kojim je obuhvaćen natječaj uvjetovano je položajem Karlovačke županije na karti Hrvatske i ovog dijela Europe.

Cilj natječaja je pogranična kulturna suradnja i približavanje kroz slikanje u tehnici akvarela.

Tema natječaja je Mrtva priroda, a zadana likovna tehnika je akvarel. Mrtva priroda je motiv koji je konstantno prisutan od helenističkog doba. Podrazumijeva prikazivanje ubranoga cvijeća, voća, povrća, ulovljene divljači, ribe i ukrasnih predmeta poput: vaza, tanjura, čaša i ukrasnih posuda.

Jedan učenik u natječaju može sudjelovati samo s jednim radom... (više u nastavku)

Radovi moraju biti na papiru iz likovne mape prema dobi autora.

Na poleđinu rada potrebno je napisati zaporku i razred koji učenik pohađa. Zaporka se sastoji od dva dijela – imenice i  peteroznamenkastog broja. U omotnici treba priložiti rješenje zaporke, odnosno podatke o učeniku: ime i prezime, razred koji pohađa te ime voditelja-mentora.

Škole i učenički domovi koje broje više od 350 učenika mogu poslati do 10 radova, a manje škole najviše 6 radova.

Svi radovi iz jedne škole moraju biti zajedno poslani. Svi podaci o zaporkama nalaze se u posebnoj, zatvorenoj omotnici.

Likovne radove u izvornome obliku treba poslati na adresu:

Osnovna škola „Slava Raškaj“ Ozalj

( za likovni natječaj)

Podgraj 10a

47 280 Ozalj

Republika Hrvatska

Najuspjeliji radovi prema ocjeni stručnog ocjenjivačkog suda bit će nagrađeni ili pohvaljeni. Mlađoj kategoriji pripadaju radovi učenika od 1. do 4. razreda, srednjoj od 5. do 8. razreda, a u starijoj su kategoriji učenici srednjih škola ( od 14. do 19. godina) U mlađoj, srednjoj i starijoj skupini bit će dodijeljena 1., 2. i 3. nagrada. U svakoj kategoriji pohvaljujemo još 7 radova. Svi sudionici natječaja dobit će pohvalnice, a njihovi voditelji zahvalnice.

Svi radovi koji zadovoljavaju estetske kriterije i uvjete natječaja naći će se u postavu izložbe u povodu našega Dana škole, vezanog uz godišnjicu smrti Slave Raškaj.

Izložba nagrađenih i pohvaljenih radova će biti otvorena za javnost od 29. ožujka do 5. travnja 2017.

Nagrade će biti dodijeljene na svečanoj priredbi u čast ozaljske slikarice, 29. ožujka 2017. Na svečanost će biti pozvani predstavnici svake škole, zajedno sa svojim mentorima.

Natječaj je otvoren od 24. siječnja do 3. ožujka 2017.

Organizator ne preuzima obvezu vraćanja radova, no oni će se moći preuzeti nakon izložbe.

Molimo sudionike da se pridržavaju navedenih uputa! Radovi koji ne budu ispunjavali uvjete natječaja, neće biti uvršteni u prosudbu.

Svim mladim akvarelistima i njihovim mentorima želimo puno zadovoljstva u kreativnom radu!

Dobro nam došli!

Predsjednik Provedbenog povjerenstva                             ravnateljica škole

Denis Franušić                                                         Gordana Basar