Robotičari dobili vrijednu donaciju HT-a

Autor: Jasenka Staničić, 15. 11. 2016.

Izvor: KAportal

Vrijedna donacija Hrvatskog Telekoma u projektu “Zajedno smo jači” dat će dodatni impuls radu mladih robotičara u Osnovnoj školi Slava Raškaj iz Ozlja, te ozaljskoj udruzi Tehno Oz, gdje skupina entuzijasta predano radi s učenicima na više područja elektronike i informatike.

Potporu HT-a dobio je Institut za razvoj i inovativnost mladih, odnosno njihov projekt “Internet of Things u hrvatskim osnovnim školama 2016.” Projekt omogućava razvijanje učeničkog i nastavničkog potencijala u području robotike kroz Croatian Makers robotičku ligu, gdje najmlađe generacije uče napredne koncepte automatike i razvijaju svoje informatičke vještine na praktičan, zabavan način i cjelovit način. Projekt okuplja 38 škola u Internet of Things i 18 škola u Logo dijelu programa.

Što to točno znači za one zbog kojih se sve to radi, provjerili smo u Ozlju, u informatičkom kabinetu koji vodi profesor informatike Predrag Matko.

– Robotičarska grupa u školi kao i naša udruga koju smo osnovali prije šest mjeseci bavi se svim vidovima tehnologije, a najviše područjem robotike u programiranju mikrokontrolera na arduino platformi, objašnjava mentor Predrag Matko. Donacijom HT-a škola je dobila dva paketa LittleBits, bazu elektroničkih modula koji se lako spajaju, idealnih za učenje i zabavu, a kako nam kaže Matko, s neograničenim mogućnostima koje učenicima daju podlogu za njihovu kreativnost.

– Pomoću ove tehnologije dijete može programirati, od pokretanja uređaja pomoću mreže, bilježenja podataka poput vlage, temperature, puhanja vjetra i svih sličnih pojava, odnosno sve što se događa u stvarnom životu, npr. programirati automatsko zalijevanje cvijeća u vazi kad se zemlja dovoljno osuši, nastavlja Matko.

Koliko je njegova skupina mladih robotičara u tome uspješna, već su počeli pokazivati na natjecanjima iz robotike, a bivši učenici ozaljske škole, sad već srednjoškolci Ivan Živčić i Tomislav Vranić postali su i državni prvaci, osmislivši mikro CNC stroj i to od recikliranog materijala, starih floppy diskova i CD-a, praktički za nula kuna. Stroj može crtati ono što mu se zadaje putem programa. Na njihovom tragu su i ostali robotičari iz skupine, osnovnoškolci Noel Malatestinić, Ian Palisak, Anđeko Kos i David Ferko koje smo zatekli u kabinetu kao i njihovi školski kolege. Ozaljska škola je, kaže nam Matko, informatički dobro opremljena, no cijeli obrazovni sustav je prilično inertan, pa je i sam shvatio da je vrijeme da se krene u akciju, sudjelovanjem u ovakvim i sličnim projektima i natječajima, osnivanjem udruge…

– U redovnom programu informatike rade se neke stvari koje su tehnološki zastarjele, još iz prošlog stoljeća, a djeci pokazujemo stvari koje su za muzej. Gospodin Nenad Bakić koji je pokrenuo projekt “Internet of Things u hrvatskim osnovnim školama 2016.” je zaljubljenik u elektroniku, okupio nas je na jednom mjestu i pomogao da dobijemo opremu. Još prije tri godine dobili smo 10 setova arduino opreme koji su omogućili da 30 učenika izrađuju razne igračke, robote, elektronske muzičke instrumente, responzivne web strance, neke tehnologije koje su prije bile nezamislive, kaže Matko.

U tome je, dodaje snaga ovoga što rade, da pokažemo da ne zaostajemo puno za Japanom i Kinom, te da hvatamo korak s vremenom, a mladi koji izuzetno brzo prihvaćaju nove tehnologije, mogu izraziti svoju kreativnost i u budućnosti postati inženjeri i programeri.