Poučan i zabavan izlet na Medvednicu

Autor: Jasenka Staničić, 4. 11. 2016.

Autorica: Mirjana Petrunić

Slavini planinari su s nekolicinom roditelja, ravnateljicom gđom Gordanom Basar, vodičima HPS –a i voditeljicama Sandrom Prebeg i Mirjanom Petrunić uspješno odradili  izlet na sjeverozapadni dio Medvednice.

IZLET NA MEDVEDNICU

U subotu u pola osam ujutro, 29.10.2016. krenuli smo s parkirališta ispred Konzuma na izlet.

Kada smo stigli i iskrcali se iz autobusa, svi su bili uzbuđeni i jedva su čekali krenuti. Na putu prema vrhu  bilo je mnogo blata i vode, ali smo ipak uspješno stigli.

S vrha (482 m) se pružao pogled na Samoborsko gorje i Hrvatsko zagorje. Na vrhu se nalaze i Kameni svati. To je skupina stijena koje oblikom podsjećaju na ljude. Prema legendi su nastali što je majka nekog mladoženje, nezadovoljna budućom snahom, kletvom je okamenila svatove. Nakon što smo stigli na vrh malo smo stali, odmorili se i najeli.

Krenuli smo dalje. Stali smo u planinarskom domu  Glavica, od kuda se pruža pogled prema Zagrebu i malo se odmorili, a zatim smo krenuli prema špilji Veternici. Špilja je duga oko 7 km, ali za posjetitelje je uređeno samo 400 m. U špilji se čak mogu vidjeti i šišmiši. Zbog njih je i špilja zimi i zatvorena kako ih se ne bi ometalo u zimskom snu. U Veternici se mogu čuti zvukovi medvjeda, šišmiša i vode. Kada se ugasi svjetlo u špilji je pravi mrkli mrakmrkli mrak.

Nakon što smo razgledali špilju krenuli smo prema busu. Stali smo u McDonald’s-u gdje smo se svi dobro najeli. Nakon toga  krenuli smo natrag u Ozalj. Vratili smo se oko 18:00 sati. Izlet je bio vrlo zabavan i poučan.

Ema Starešina 7.a