Međunarodni dan dječje knjige

Autor: Jasenka Staničić, 1. 4. 2016.

Međunarodni dan dječje knjige obilježava se svake godine kako bi se istaknula važnost dječje knjige te potaknula i razvijala ljubav prema čitanju. Kao datum obilježavanja izabran je rođendan Hansa Christiana Andersena - 2. travnja.

U školskoj knjižnici ovim povodom danas smo čitali Malu sirenu, a Mladi knjižničari  su imali radionicu u kojoj su asocijativno povezali njezin lik s našom Slavom Raškaj. Zašto baš Mala sirena? Ove se godine obilježava 180 godina od njezina nastanka.

U nastavku možete pročitati njihov tekst, kao i lijepu priču „Jednom davno…“ koju danas čitamo učenicima prvoga razreda. Time se pridružujemo proslavi 3.rođendana nacionalne kampanje za promicanje čitanja „Čitaj mi“.

Priča se nalazi u privitku ovoj vijesti.

U povodu Andersenova rođendana

Andersenova Mala sirena predivno je pjevala, a Slava je rođena gluhonijema. Mala sirena voljela je odlaziti do brodskih olupina i pronalaziti zanimljive stvari, a Slava je voljela šetati prirodom i slikati. Mala sirena žarko je željela imati ljudske noge umjesto ribljega repa. Pitala se kako bi bilo lijepo kad bi mogla skakati, plesati…  Da bi dobila noge, žrtvovala je svoj glas vještici. I ona je postala nijema, ali je sada mogla predivno plesati. Vjerojatno se i Slava pitala kako bi to bilo kada bi mogla čuti, govoriti...  I „progovorila je“ slikajući.  Uz veliku bol, patnju i nesretnu ljubav Mala sirena stekla je besmrtnu dušu, kao i Slava svojom umjetnošću.

Božica Udorović, 6.a uz pomoć ostalih članica skupine Mladi knjižničari

Treći rođendan projekta "Čitaj mi"

Svake godine jedna od nacionalnih sekcija IBBY-ja (International board on books for young people), ima priliku biti sponzor Međunarodnog dana dječje knjige. Za 2016. godinu zemlja sponzor je Brazil  s temom "Jednom davno...". Poruku za svu djecu svijeta napisala je Luciana Sandroni,  a na hrvatski jezik prevela Davorka Semenić-Premec.

Jednom_davno..._(Prica).pdf (703.37 KB)