Otvoren 6. međunarodni likovni natječaj Slavini mladi akvarelisti

Autor: Blaženka Pavlović Mlačak, 30. 1. 2020.

Osnovna škola "Slava Raškaj" po 6. puta organizira Međunarodni likovni natječaj Slavini mladi akvarelisti u spomen na Slavu Raškaj. Ovogodišnja tema je stablo.  Rok za slanje radova je 6. ožujka 2020. Detalje i pravila  natječaja možete pročitati u nastavku.

Osnovna škola „Slava Raškaj“ Ozalj

raspisuje

Likovni natječaj za učenike osnovnih škola, srednjih škola, učeničkih domova i domova za djecu Karlovačke županije

„Slavini mladi akvarelisti“

u suradnji s Gradom Ozljem i Zavičajnim muzejom Ozalj

Susret dječjega likovnog stvaralaštva „Slavini mladi akvarelisti” organiziramo u spomen znamenitoj ozaljskoj umjetnici Slavi Raškaj koja se u povijesti hrvatskoga slikarstva posebno istakla kao velika akvarelistkinja.

Cilj našega natječaja je njegovanje likovne i vizualne kulture učenika, poticanje umjetničkog izražavanja, upoznavanje s likom i stvaralaštvom Slave Raškaj kao i kreativno druženje s učenicima i učiteljima iz drugih škola.

Natječaj obuhvaća područje Karlovačke županije te područja Bosne i Hercegovine i Republike Slovenije koja graniče s Karlovačkom županijom, kao i  Centar za odgoj i obrazovanje „Slava Raškaj“ Zagreb.

Specifično geografsko područje koje natječaj obuhvaća  uvjetovano je položajem Karlovačke županije na karti Hrvatske i ovoga dijela Europe. Karlovačka županija jedina je  županija koja graniči s Bosnom i Hercegovinom i Republikom Slovenijom te na taj način tvori poveznicu između dvije države.

Tema ovogodišnjega natječaja je Stablo.

Motivi stabla prisutan je od samih početaka likovnog izražavanja. Provlači se kroz čitavu povijest umjetnosti do danas. Stablo kao motiv likovnoga djela može imati simboličko značenje, a može biti sveden na puko oponašanje viđenog (mimesis). Ponekad je korišteno i kao dekorativni motiv koji se ritmično ponavljao. U suvremenoj umjetničkoj praksi odnos prema stablu kao motivu varira od tretiranja stabla kao pukog objekta do tretiranja stabla kao  simbola.

Učenici kao motiv mogu koristiti bilo koje stablo. Rad može prikazivati jednu stablo ili skupinu stabala. Također može prikazivati samo krošnju ili segment krošnje. Nije bitno ima li krošnja vegetaciju ili nema. Motiv može biti naslikan po promatranju ili po zamišljanju.

Zadana likovna tehnika je akvarel.

Jedan učenik u natječaju može sudjelovati samo s jednim radom.

Radovi moraju biti na papiru iz likovne mape prema dobi autora.

Na poleđinu rada potrebno je napisati zaporku i razred koji učenik pohađa. Zaporka se sastoji od dva dijela – imenice i  peteroznamenkastog broja. U omotnici treba priložiti rješenje zaporke, odnosno podatke o učeniku: ime i prezime, razred koji pohađa, ime voditelja-mentora i naziv škole (ustanove).

Škole i ustanove koje broje više od 350 učenika mogu poslati do 10 radova, a manje škole i  ustanove najviše 6 radova.

Sve radove iz jedne škole treba  poslati zajedno. Podaci o zaporkama nalaze se u posebnoj, zatvorenoj omotnici.

Likovne radove u izvornom obliku treba poslati na adresu:

Osnovna škola „Slava Raškaj“ Ozalj

( za likovni natječaj)

Podgraj 10a

47 280 Ozalj

Najuspjeliji radovi prema ocjeni nepristranog stručnog ocjenjivačkog suda bit će nagrađeni ili pohvaljeni. Mlađoj kategoriji pripadaju radovi učenika od 1. do 4. razreda, a starijoj od 5. do 8. razreda. Posebnu kategoriju čine učenici od 1. do 4. razreda srednje škole. U sve tri kategorije bit će dodijeljena 1., 2. i 3. nagrada. Svi sudionici natječaja dobit će pohvalnice, a njihovi mentori zahvalnice.

Radovi koji zadovoljavaju estetske kriterije i uvjete natječaja naći će se u postavu izložbe u povodu našega Dana škole vezanoga uz godišnjicu smrti Slave Raškaj.

Izložba će biti otvorena za javnost od  27. ožujka do 10. travnja 2020. godine u prostoru škole.

Nagrade će biti dodijeljene na svečanoj priredbi u čast ozaljske slikarice Slave Raškaj 27. ožujka 2020. godine. Na svečanost će biti pozvani predstavnici svake škole (ustanove) sudionice sa svojim mentorima.

Natječaj je otvoren od 31. siječnja do  6. ožujka 2020.

Organizator ne preuzima obvezu vraćanja radova, no oni će se moći preuzeti nakon izložbe.

Molimo sudionike da se pridržavaju navedenih uputa! Radovi koji ne budu ispunjavali uvjete natječaja, neće biti uvršteni u prosudbu.

Svim mladim akvarelistima i njihovim mentorima želimo puno zadovoljstva u kreativnom radu!

Dobrodošli!

Predsjednica Provedbenog povjerenstva natječaja                         Ravnateljica škole

Blaženka Pavlović Mlačak                                                                 Gordana Basar

Slavini_mladi_akvarelisti_-_tekst_natjecaja.pdf (892.96 KB)