Erasmus+

Na ovoj stranici moći ćete pratiti vijesti o Erasmus+ projektu Udahni zeleno.

Najnovije događaje i novosti o projektu možete pratiti klikom na sljedeći link Erasmus+ Udahni zeleno

Erasmus+ je program Europske Unije kojim se podupiru obrazovanje, osposobljavanje, mladi i sport u Europi. U školskoj godini 2022./2023. školski Erasmus tim prijavio je projekt „Udahni zeleno – ekološka aktivnost za održivu budućnost“.  Ideja za projekt dolazi od samih učenika/mladih koji su uočili ekološki neodgovorna i potencijalno opasna ponašanja te žele doprinijeti čišćenju i očuvanju okoliša ozaljskog kraja.

Projekt traje od 28. kolovoza 2023. do 27.4.2024. godine, a ukupna vrijednost je 9 900,00 EUR. Projekt je namijenjen mladima od 13 do 15 godina starosti i realizira se kroz suradnju škole, komunalnog poduzeća Azelija eko d.o.o. i Grada Ozlja. U projekt su uključene ravnateljica Gordana Basar, učiteljice Ana Brunski i Ivana Ferko Pećar, a koordinatorica projekta je učiteljica Vedrana Mikuličin.

Cilj projekta je osvijestiti potrebu za ekološki odgovornim ponašanjem i potaknuti aktivno uključivanje i suradnju mladih i lokalne zajednice. Planiranim aktivnostima u sklopu projekta namjerava se utjecati na individualnu odgovornost u zaštiti i očuvanju prirode ukazujući na potrebu promjena navika i zajedničkog djelovanja. Održivi razvoj, zbrinjavanje i recikliranje otpada glavne su smjernice planiranih projektnih aktivnosti. Naše projektne aktivnosti sastoje se od:

– promocije neformalnog obrazovanja o okolišu poput radionice na temu flora i fauna i entomološke radionice,

– upoznavanje ekološki prihvatljivih postupaka – okrugli stol s lokalnim dionicima na temu razvrstavanja i gospodarenja otpadom,

– usporedba prirodnih staništa i zatečenih stanja sa stanjem nakon provedene aktivnosti

– uklanjanje neispravno odbačenog otpada.

Nadalje, učenici će prikupiti i analizirati statističke podatke kako bi izdvojili s kakvim znanjem raspolažu te kakve stavove i promišljanja imaju mladi u OŠ “Slava Raškaj” Ozalj vezano uz odlaganje, razdvajanje i recikliranje otpada. Učenici će također pripremiti sadržaje za e- knjigu o održivom razvoju (ugroženost lokalnih staništa, autohtone sorte voćaka, povezanost staništa i biološke raznolikosti), provesti radionicu s učenicima razredne nastave o mogućnostima ponovne upotrebe otpada te organizirati izložba fotografija “Isti krajolik?!”.

Uvjereni smo da će projekt imati pozitivan učinak na kvalitetu rada u našoj školi i vidljiv utjecaj u lokalnoj zajednici. Očekujemo da će provedbom projekta mladi steći generalnu sliku ekološke problematike i otkriti njihova moguća rješenja. Mladima želimo dati, ne samo znanja i resurse već i razviti vještine potrebne za aktivno djelovanje i primjenu održivog načina života.

Skip to content