Inicijativa za osnivanje Dječjeg foruma Ozalj

Autor: Jasenka Staničić, 24. 2. 2017.

Pripremila: Ivana Lukšić

U četvrtak, 23.2.2017., u matičnoj školi „Slava Raškaj“ Ozalj održano je Vijeće učenika s temom: Inicijativa osnivanja Dječjeg foruma grada Ozlja. Na Vijeću učenika sudjelovalo je sveukupno dvadeset predstavnika razreda, od toga sedmero njih iz područnih škola te trinaestero iz matične škole. Uz predstavnike razreda na Vijeću je bila ravnateljica škole Gordana Basar te voditeljica budućeg Dječjeg foruma, pripravnica naše škole Ivana Lukšić, kao i  predstavnici Grada Ozlja; gradonačelnica Gordana Lipšinić i gospodin Toni Šarić, voditelj odsjeka za gospodarstvo i projekte... ( više u nastavku)

Vijeće učenika je na samom početku susreta ukratko obaviješteno o akciji „ Grad- prijatelj  djece“ prilikom čega su im predstavnici Grada Ozlja podijelili promotivne materijale na kojima je ukratko objašnjeno što sve ta akcija podrazumijeva. Učenici su zatim saznali da je Dječji forum aktivnost djece u slobodnom vremenu za upoznavanje i ostvarivanje prava djeteta te da se na Dječjim forumima razmatraju odabrane teme i pitanja važna za ukupni život nkog grada gdje djeca slobodno iznose svoja mišljenja, zahtijeve i prijedloge, apele i prosvjede, te na toj osnovi dogovaraju, poduzimaju i realiziraju svoje akcije i aktivnosti.

Vijeće učenika je iskazalo interes za djelovanjem Dječjeg foruma na kojem bi se u budućnosti odlučivalo o promjenama koje žele vidjeti u svome gradu. Raspravljalo se o željama učenika za poboljšanjem raznovrsnih sadržaja za djecu i mlade u gradu Ozlju i njegovoj okolici. Učenici su istaknuli kako bi u svom gradu željeli vidjeti više igrališta, sportskih klubova te parkova za šetanje kao i parkova s aktivnim zonama u sklopu kojih bi bilo postavljene sprave za vježbanje na otvorenom. Na budućem Dječjem forumu učenici bi željeli raspravljati i o novim volonterskim udrugama te sudjelovanjima u stvaranju novih  kreativnih radionica unutar postojećih kulturno-umjetničkih društava u Ozlju i okolici. Vijeće učenika prihvatilo je prijedlog osnivanja Dječjeg foruma grada Ozlja, a uskoro će započeti i s aktivnim djelovanjem te poduzimanjem konkretnih akcija za poboljšanje kvalitete življenja djece i mladih.