Mladi planinari i Eko škola osvojili usnulog diva

Autor: Jasenka Staničić, 4. 4. 2016.

(Autor: Mirjana Petrunić)

Zašto Klek? Klek je jedna od najatraktivnijih hrvatskih planina, simbol i kolijevka hrvatskog planinarstva i  inspiracija Ivani Brlić Mažuranić u pisanju bajki.

Mladi planinari, Eko škola i voditelji Željko Juriša, Sandra Prebeg, Mirjana Petrunić, i vodič HPD-a Martinščak krenuli su autobusom 2. travnja ( subota) u 8 sati na Klek. Izletu se pridružilo nekoliko roditelja i učitelj Željko Sučec.

Stigli smo do sela Bjelskog na cesti Ogulin – Jasenak. Tu smo izišli iz autobusa, obuli gojzerice, pregledali opremu, ponovili kako se moramo kretati pazeći na razmak…. Krenuli smo  planinarskom stazom. Početak staze je i poučna botanička staza o klečkom bilju. Tako da smo imali i sat prirode (šuma gorskog kraja, biljke, životinje…) Do visine od 1000 m  put je pokriven šumom i staza je strmija. Nakon dva sata uspinjanja dolazimo pred planinarski dom Klek (1000 m).

Dom se nalazi na hrptu Kleka, na vrhu strmih šumovitih padina, a neposredno ispod goleme Klekove vršne stijene. (Nastavak na sljedećoj stranici)

U domu smo se zadržali sat vremena. Pojeli smo sendviče i uživali u svježem zraku. Učitelj Željko Juriša održao je sat Geografije i Povijesti ( položaj i geologija Kleka, te prvi usponi kroz povijest na Klek).  Uspon na sam vrh je tehnički dosta zahtjevan i deset učenika ostalo je u domu s učiteljem iz Geografije; a trideset i četvero se uputilo prema vrhu. Završni dio uspona pred sam vrh je i pomalo penjački jer se povremeno treba hvatati i rukama. Vrh Kleka (1181 m) je malena kamena glavica. S vrha se pružaju vidici prema Ogulinu, Bjelolasici, Risnjaku. Na vrhu je metalni žig. Naši planinari žele dokaz i uspomenu na osvojeni vrh.

Moramo priznati, kod nekih planinara je bio prisutan i strah, ali vodič i voditeljice, profesorica Sandra Prebeg i učiteljica Mirjana Petrunić, bili su podrška. Voditeljice su ovim izletom ostvarile cilj i  potaknule su učenike da brinu jedni o drugima, što je najvažnije u planini.

Zatim smo se spustili s klečkog diva i autobusom krenuli prema Ogulinu i Ivaninoj kući bajke, gdje nas je čekao nastavnik iz Likovne kulture Denis Franušić.

Ivanina kuća bajke smjestila se unutar kaštela Frankopan u samoj jezgri grada Ogulina. Učenici su uz pomoć multimedije upoznali književnicu, njezine bajke i likove iz bajki. Tako su imali i sat hrvatskog jezika. Zatim smo posjetili Zavičajni muzej grada Ogulina. U muzeju smo razgledali alpinističku i planinarsku zbirku. Vidjeli smo dnevnike i cipele prvih penjača na Kleku, kamen sa vrha Mount Everesta koji je donio Stipe Božić, dokumente i slike s hrvatskih himalajskih ekspedicija i dr. Zatim smo posjetili spomen – sobu I. B. Mažuranić.  Nakon toga nas je nastavnik Denis Franušić prošetao središtem Ogulina. Pokazao nam Đulin ponor i ispričao legendu o nastanku naziva  te nam pokazao prekrasno uređen park kralja Tomislava.

U Ozalj smo stigli u 19 sati , umorni i puni dojmova.