Međugranični i međunarodni projekt „Baština u rukama mladih“

Autor: Jasenka Staničić, 1. 10. 2014.

U povodu Dana europske kulturne baštine i Tjedna kulturne baštine, osnovne i srednje škole u susjednoj Republici Sloveniji  od  27.9 - 4. 10. provode projekt  pod naslovom „Dediščina gre v šole“. Riječ je o raznolikim aktivnostima putem kojih učenici upoznaju zavičajnu tradiciju i kulturnu baštinu. OŠ Belokranjskega odreda Semič pozvala je našu školu da sudjeluje u njihovom projektu i mi smo se rado odazvali. Učenice 6.b razreda Mihaela Šimunić i Lara Graša sudjelovale su na fotografskoj radionici u Pogorelcu ispod Mirne gore u kočevarskom kraju. Riječ je o  mjestu  s veoma zanimljivom poviješću. Kočevarski njemački govor smatraju  posebnim  i  jedinstvenim „jezičnim otokom“ njemačkog govornog područja. Ovom međunarodnom susretu nazočile su i ravnateljica Gordana Basar te profesorica engleskog jezika Alenka Halić, koja je ujedno bila i pokretač ove lijepe međugranične suradnje u našoj školi, koju planiramo nastaviti i njegovati. Na fotografiji su naše učenice ispred spomenika koji je postavljen u povodu 600. obljetnice naseljavanja kočevarskih Nijemaca u ovome kraju. Ostale fotografije pogledajte u prilogu.

Ploča na spomeniku u Pogorelcu, podignuta 1930.g.

Lara i Mihaela pred spomenikom, posvećenim kočevarskim Nijemcima

OŠ Belokranjskega odreda Semič oduševila je naše učenice suvremenim uređenjem

Na fotografskoj radionici učenici su snimali lijepe krajolike susjedne Slovenije