Obilježavanje Europskog dana jezika

Autor: Blaženka Pavlović Mlačak, 27. 9. 2021.

S ciljem promicanja jezične raznolikosti i međukulturnog razumijevanja 26. rujna se obilježava Europski dan jezika. Ova inicijativa Vijeća Europe započela je još 2001. godine te smo i mi s učenicima predmetne nastave proslavili velikih 20 godina ovog događaja.

Učenici su se tijekom cijelog tjedna upoznali s načinom čestitanja rođendana na nekoliko europskih jezika, a skeniranjem QR koda mogli su i čuti kako čestitka zvuči na kojem jeziku. S učiteljicama stranih jezika su otkrili nazive uobičajenih želja na engleskom, njemačkom i talijanskom jeziku. Svi su s veseljem zapisali svoju želju i postavili je na zajedničko drvo želja te se fotografirali u rođendanskom okviru. U petak, 24. rujna pripremili smo u suradnji s Kino klubom Karlovac i prikazivanje dva kratka filma. Učenici su se na taj način malo bolje upoznali sa stranim jezikom i novom kulturom. Nakon gledanja filmova, Lucija Ćeškić iz Kino kluba Karlovac je održala edukativne radionice za učenike od 6. do 8. razreda. Na radionici su upoznali osnovne filmske pojmove te aktivno i radosno sudjelovali u vježbi i analizi filma. Posebno zahvaljujemo Kino klubu Karlovac i Luciji Ćeškić uz čiju smo pomoć slavljenički završili tjedan.

Izvor: Vedrana Mikuličin