Najava: Ožujak - mjesec Slave Raškaj u Ozlju 2018.

Autor: Jasenka Staničić, 27. 2. 2018.

Izvor: INFO Grada Ozlja

Treću godinu u Ozlju se održavaju programi posvećeni sjećanju na veliku slikaricu Slavu Raškaj. Slava Raškaj je iznimno voljela prirodu i proljeće, što dokazuju njene brojne slike s motivima proljeća u Ozlju. Grad Ozalj tradicionalno u ožujku odaje počast genijalnoj slikarici i ovim programom se ponosno sjeća njenih remek-djela, zajedno s brojnim ljubiteljima umjetnosti, iz svih krajeva.

U Gradskoj knjižnici će se u četvrtak 1.3. od 19 sati premijerno svojom samostalnom izložbom fotografija predstaviti karlovački autor Dario Markolin, a već dan poslije, 2.3. je sjajna Pričaonica koju članice Društva naša djeca Ozalj organiziraju u znaku akvarela i slikarstva. Odlični EVS volonteri iz Estonije Ethel i Taavi posvetili su svoju sjajnu radionicu 9.3. estonskoj umjetnosti i slikarstvu. Nova prilika za provjeru znanja i zabavu sve većeg broja zainteresiranih sudionika kultnih ozaljskih kvizova četvrtkom je posebno izdanje 15.3., posvećeno upravo slikarstvu i umjetnosti. Isti dan skupina Ježići iz dječjeg vrtića Zvončić predstavit će svoje radove u tehnici akvarel u Etno parku Ozalj, otvorenje izložbe malih umjetnika je u 17:00 sati.

Prvi ovogodišnji izletnički vlak Rumobil, iz Zagreba i Karlovca, doći će u Ozalj 24.3. a u programu će biti i projekcija igranog filma Dalibora Matanića „Sto minuta Slave“. Gošća na projekciji je glumica i producentica Sanja Vejnović. Gosti koji dođu vlakom će po dolasku u pratnji vodiča proći turističkom rutom „Teslinim svjetlom tragovima Slave Raškaj“.

U OŠ Slava Raškaj predstavit će se izabrani radovi sa ovogodišnjeg natječaja „Mladi Slavini akvarelisti“ izložbom u razdoblju 26.3.-6.4. od 8-18:00 sati. Svečana priredba povodom Dana škole će se održati 28.3. od 11 sati, kada će biti objavljena i imena nagrađenih mladih autora.

U popratnom programu moguće je tijekom ožujka u Zavičajnom muzeju Ozalj pogledati veliku retrospektivnu izložbu 70 radova velikog slikara, pjesnika i kipara Vanje Radauša.

Ističemo i tradicionalni Križni put Ozalj-Svetice, koji se ove godine 22.put održava na Cvjetnicu, 25.3..

Molimo prenesite vijest u zadanom mediju.

INFO SLAVA RAŠKAJ

Slava Raškaj rođena je u Ozlju 2.siječnja 1877. Iako je rođena gluhonijema, to ju nije spriječilo u stvaranju iznimnih likovnih djela. Njeni akvareli predstavljaju najviši domet hrvatskog akvarelnog slikarstva krajem 19. i početkom 20.stoljeća („Kruške“, „Lopoči“, „Suncokreti“, „Potočnice“…). Osim u akvarelu, neke radove je izrađivala u tehnici pastela, uglavnom djela s ljudskim motivima i portretima („Portret gluhonijeme djevojčice“…).

Umrla je u Zagrebu 29.ožujka 1906. a njeni posmrtni ostaci nalaze se u cinktoru crkve sv.Vida u Ozlju.

PROGRAM OŽUJAK – MJESEC SLAVE RAŠKAJ U OZLJU

1.3. Izložba fotografija Dario Markolin@Gradska knjižnica, 19:00 sati

9.3. Radionica EVS – Estonija umjetnost@Gradska knjižnica, 17:00 sati

15.3. Kviz o slikarstvu@Gradska knjižnica, 18:00