Stručni skup "Ovisnost o kockanju i modernim tehnologijama"

Autor: Andreja Plavetić, 18. 12. 2017.

Županijsko stručno vijeće za voditelje školskih preventivnih programa u osnovnim školama, srednjim školama i učeničkim domovima Karlovačke županije u petak je organiziralo stručni skup "Ovisnost o kockanju i modernim tehnologijama" koji je održan u OŠ "Slava Raškaj" Ozalj u Ozlju.

Predavanje o problemu ovisnosti o kockanju, klađenju, igrama na sreću održao psihijatar Davor Bodor, dr. med. koji je ujedno i voditelj Dnevne bolnice za liječenje ovisnosti o kockanju pri Psihijatrijskoj bolnici sv. Ivan u Zagrebu koja se jedina u Hrvatskoj bavi problemom kockanja i rehabilitacijom ovisnika.  Nevjerojatni su podaci da u Hrvatskoj gotovo 500 tisuća ljudi kocka, a optimistična je pretpostavka (jer istraživanja još nisu provedena) da je najmanje 1% odrasle populacije ovisno o igrama tj. kockanju. Najopasnijima u izazivanju ovisnosti smatraju se sportska kladionica, aparati i rulet. Naime, kladionica daje najjaču iluziju kontrole ishoda jer se (kao) temelji na znanju. Drugim riječima - pobjeda je stvar znanja i sposobnosti, a gubitak je pitanje kratkotrajne (ne)sreće.
Praktični dio iz svog aspekta rada održala je prof. Ana Rakić, socijalna pedagoginja koja je dio tima u Dnevnoj bolnici i posvećena je isključivo terapijskom radu u grupi. Ovisnici najčešće dolaze na liječenje tek nakon velikog dobitka, uz, najčešće, mnogobrojnu pratnju gdje se često uz obitelj nađu prijatelji, susjedi i kolege s posla, kazala je prof. Rakić. Za početak liječenja dovoljna je uputnica za prvi pregled psihijatra.

Skupu su prisustvovali stručni suradnici, učitelji, ravnateljica škole i malobrojni zainteresirani roditelji.

Isto je u školu donijeti bocu pića ili listić iz kladionice, složili su se svi.

« Studeni 2018 »