U EUROPSKOM TJEDNU KRETANJA SLAVINI PLANINARI POSJETILI NP KRKU I KREŠIMIROV GRAD

Autor: Mirjana Petrunić, 25. 9. 2017.

Povodom europskog tjedna kretanja,ovaj vikend  Slavini planinari i njihovi voditelji  Mirjana Petrunić, Sandra Prebeg i ravnateljica  škole Gordana Basar posjetili su najposjećenije dijelove NP „Krke“ Skradinski buk i Roški slap.

Na Skradinskom buku nalaze se obnovljene vodenice , koje stoljećima koriste snagu vodenog toka.Danas  obnovljene vodenice imaju veliko kulturno povijesno značenje kao spomenici  ruralnog graditeljstva i gospodarske prošlosti.  Slavini planinari su prisustvovali prezentaciji mljevenja žitarica , pranju i stupanju sukna, tkanju torbi i prostirki, kovanju potkova i pripremanju hrane u staroj kužini.Na Skradinskom buku vidjeli su i ostatke nekadašnje hidroelektrane Krka, koja je počela s radom1895 godine, samo dva dana poslije Tesline hidroelektrane na slapovima Nijagare.Slavini planinari , posjetili su Roški slap koji je smješten 36 km nizvodno od izvora rijeke Krke i pećinu Oziđana.  Pećina se nalazi  pri samom vrhu kanjona, iznad Roškog slapa, do koje vode 517 drvenih stepenica. U pećini su pronađeni brojni tragovi čovjekovog boravka (keramičkih posuda, ljudski kosturi ...)

Nakon šest sati hodanja kanjonom Krke kamenim i drvenim stazicama, Slavini planinari uputili su se u Krešimirov grad  te posjetili katedralu sv. Jakova, tvrđavu  sv. Mihovila i  tvrđavu Barone. Spoznali, kako su tvrđave u prošlosti činile obrambeni sustav grada Šibenika koji je stoljećima odolijevao neprijateljima grada.  Danas  tvrđave predstavljaju  iznimnu spomeničku vrijednost prepoznatu diljem Europe.