Priče iz davnine u suvremenom ruhu

Autor: Jasenka Staničić, 11. 11. 2016.

U sklopu Mjeseca hrvatske knjige u našoj školi održana je svečanost u povodu  stote obljetnice prvoga objavljivanja Priča iz davnine Ivane Brlić- Mažuranić, jedne od najvažnijih knjiga u povijesti hrvatske književnosti  za djecu i mladež.

U društvu Domaćih, Regoča, Kosjenke, Potjeha, Svarožića  i drugih  likova iz slavenske  mitologije i bujne mašte „hrvatskoga Andersena“, učenici naše škole izveli su raznolik i bogat program koji je nastao kao plod višemjesečnog rada na projektu „Stoljeće Priča iz davnine“.  Bio je to prikaz suvremenih pristupa klasičnome književnom djelu . Crtanim filmom, radijskom emisijom, društvenom igrom, stripovima, različitim istraživačkim projektima, jezičnim igrama, reklamama i kvizovima –učenici  razredne i predmetne nastave „zakoračili su“ u novo stoljeće čitanja, doživljavanja  i promoviranja Priča iz davnine.

Učiteljica Mirjana Petrunić potaknula je i koordinirala suradnički rad ekipe učitelja. Svojim su dolaskom priredbu uveličali i gosti iz OŠ Ivane Brlić Mažuranić iz Ogulina, koji su prezentirali sjajan projekt „Šah iz davnine“.

Priredbu je vodila učenica 8.r.Lorena Guštin u ulozi Ivane Brlić Mažuranić.  Ravnateljica Gordana Basar  zahvalila je svim sudionicima i posebno pozdravila goste, dok je  učiteljica Mirjana Petrunić  pobliže pojasnila ciljeve ovoga projekta. Učenici iz PŠ Trg energično su i veselo izveli grokaz „Domaći“ i nekoliko kraćih prigodnih točaka, od kojih je posebno dojmljivo bilo „Pismo Ivani“ učenika 4.r. Marcela Dasovića.

Vrlo lijepu prezentaciju izdanja Priča iz davnine od 1916. do interaktivnih CD-a našega doba  prikazali su učenici  iz PŠ Mali Erjavec pod vodstvom učiteljice Gordane Marković Lukunić. Odličan animirani film „Šuma Striborova“ napravili su učenici iz PŠ Vivodina sa svojom učiteljicom Valentinom Turkalj. Radijska emisija o Potjehu, koju su napravili Mali novinari s učiteljicom Karlom Lenuzzi Jakšić, svojom je razigranom kreativnošću naglasila svevremenost ove bajke. Učiteljica Dušanka Galez  s učenicima je ostvarila vrijedan i zanimljiv projekt „Bake i djedovi u školskim klupama“, a učiteljica Nada Peretić  pokazala nam je lijepe „Lutke iz davnine“ koje su izradili učenici PŠ Mali Erjavec.  Pod vodstvom učiteljice Jasminke Trpčić učenici iz PŠ Trg duhovito su prezentirali  dio svoga dvogodišnjeg projekta istraživanja zavičajne jezične baštine, ovaj put povezan s arhaizmima iz „Šume Striborove“.

Na panoima su bili izloženi stripovi učenika 6. razreda  s temom Priča iz davnine, a svoj doprinos likovnome uređenju dali su učitelji Denis Franušić, Dušanka Galez, Karla Lenuzzi Jakšić i knjižničarka Jasna Pavlović, koja je uvježbala voditeljicu u Ivaninu liku te koordinirala izvedbu cijeloga programa. U osmišljavanju cijelog projekta i izradi kviz-igara surađivala je i knjižničarka Jasenka Staničić.

Posebno snažan dojam na sve nazočne ostavila je izložba Učeničke zadruge „Regoč“ OŠ Ivane Brlić Mažuranić iz Ogulina, koji su prikazali šahovske figurice s likovima iz Ivaninih priča. Njihovi su učenici prezentirali način izrade malih, umjetnički  originalnih skulptura, zapaženih i nagrađivanih na smotrama učeničkih zadruga.

Na kraju se nazočnima toplim riječima obratila naša gošća Zdenka Stupić, ravnateljica Gradske knjižnice  Ivana Belostenca Ozalj, s kojom naša škola godinama surađuje na projektima poticanja čitanja i čitateljske kulture.

Cilj priredbe bio je odati počast velikoj hrvatskoj književnici, ali i pokazati kako putem suvremenih medija zainteresirati  djecu za bajke stare stotinu godina.

Cijeli je program prenosio školski internetski radio Slavin glas.

Lorena Guštin u ulozi književnice

Igrokaz "Domaći"