Obavijest o sudjelovanju Slavinih planinara u „Pohodu crtom bojišnice“

Autor: Jasenka Staničić, 22. 9. 2016.

(pripremila Mirjana Petrunić, dipl. uč.)

Planinarsko društvo Martinščak organizira 1. listopada 2016. „ Pohod crtom bojišnice“, sjećanje na 25. obljetnicu napada na grad Karlovac. Pozvani su planinari, hrvatski branitelji i svi zainteresirani građani  da svojim sudjelovanjem odaju počast svim braniteljima koji su branili grad Karlovac i Karlovačku županiju.

Planinarska grupa „Slavini planinari“ pridružuje se pohodu. Polazak iz Ozlja je u subotu 1 .listopada 2016. u 8 sati ( parkiralište kraj spomenika) a povratak u Ozalj oko 17.00 sati. Prije polaska potrebno je doći 15 min ranije...

(Za nastavak obavijesti kliknite na "više")

Na slici: Kapela sv. Martina na vrhu Martinščak

Prijevoz autobusa tvrtke Autotransport Karlovac  za „ Slavine planinare“ organizira HPD Martinščak. Iz Ozlja će „ Slavini planinari“ autobusom doći do Ladvenjaka, a zatim se s ostalim sudionicima pohoda uputiti prema vrhu Martinščak. Na vrhu će ih dočekati djeca izviđači. Učenici koji će se prvi put popeti na Martinščak, upoznat će od svojih voditelja podrijetlo naziva Martinščak, kapelicu sv. Martina te odašljač i njegovu ulogu u ratu. Voditelji će sa djecom odraditi vježbu orijentacije, te kako možemo preživjeti u prirodi. Tu počinje i ratna priča, koju na način primjeren školskom uzrastu djece, priča jedan od sudionika Domovinskog rata ( što je značio odašiljač za grad Karlovac i Karlovačku županiju u vrijeme rata). Zatim se svi sudionici pohoda spuštaju s Martinščaka prema rijeci Korani. Učenici upoznaju rijeku Koranu ( tok, izvor rijeke, ušće, promatranje korita rijeke, biljni svijet uz rijeku, zaštita prirode te značenje rijeke Korane u ratu). Zatim se sudionici dalje kreću prema Vukmanićkom Cerovcu te Gojakima ( sudionici Domovinskog rata također će upoznati učenike s ratnim zbivanjima ). U spomen i sjećanje učenici i učitelji zapalit će svijeću palim braniteljima. Zatim sudionici hodnje odlaze na Šanac. Tu će ih dočekati mlada karlovačka književnica Bojana Meandžija, koja je kao trinaestogodišnjakinja napisala autobiografski roman o ratnim zbivanjima na Turnju i gradu Karlovcu. Književnica je vrlo popularna i omiljena među mlađom čitalačkom publikom. Uz branitelje Domovinskog rata, književnica će se uputiti od Šanca do Turnja i učenicima zorno pokazati što je opisivala u knjizi. Na Turnju će učenici i ostali sudionici posjetiti  Muzej Domovinskog rata ( sudionici branitelji djecu upoznaju s Turnjem kao simbolom napada na Karlovac te mjestom i početkom organizirane obrane karlovačke bojišnice).

Na kraju djeca  i ostali sudionici pješice odlaze u Aleju branitelja (djeca spoznaju  povijesno značenje Aleje branitelja te geografski smještaj Aleje između dva ušća Mrežnice u Koranu, Korane u Kupu i kapitalnog dijela grada Karlovca).

Voditelji izleta su voditelji Slavinih planinara i vodiči HPD Martinščaka ( Iva Katić i Bojan Petrunić) ,  PD Vrlovke ( Krunoslav Mlačak) , te vodič HPS –a i član HGSS Darko Domitrović.

Oprema: obući se slojevito, čvrste i udobne sportske cipele, zaštita od sunca, vjetra, kiše, rezervna odjeća. Hrana i piće za jednodnevni izlet.

Voditeljice Slavinih planinara : Sandra Prebeg, prof.

Mirjana Petrunić, dipl. uč., vodič HPS -a