Škola dobiva svoj vlastiti Radio „Slavin glas“

Autor: Jasenka Staničić, 7. 6. 2016.

Zalaganjem članova Udruge Tehno OZ i našeg učitelja Informatike Predraga Matka, OŠ „Slava Raškaj“ Ozalj  će dobiti svoj internetski  Radio „ Slavin glas“. Riječ je o vrijednom projektu u koji će povezati mlade informatičare i Male novinare koje vodi učiteljica Hrvatskog jezika Karla Lenuzzi Jakšić.

Imat ćemo vlastiti školski radio koji će svakog radnog dana škole emitirati glazbu  i školske vijesti putem školskog razglasa i putem interneta. Učenici će naučiti kako izrađivati različite govorne emisije  korištenjem audio opreme koja će se nabaviti tijekom projekta. Naučit će i kako snimljene audio zapise obraditi računalom da bi mogli biti emitirani  u programu.

Putem ove aktivnosti učenici će razvijati svoja tehnološka i digitalna znanja i vještine, učiti o ljudskim pravima i drugim komponentama građanskog odgoja, razvijati vlastitu kreativnost, ali i kritičko promišljanje medijskih sadržaja. Tako će aktivno sudjelovati u životu lokalne zajednice stvarajući program primjeren djeci i mladima koji afirmira pozitivne ljudske i društvene vrijednosti.

U sklopu obilježavanja početka projekta danas je provedena edukacija učenika iz područja zaštite autorskih prava u suradnji sa Hrvatskim društvom skladatelja: "Autori čine svijet ljepšim, boljim, mudrijim!" Nastupila je i simpatična pjevačica Kim Verson, pobjednica natjecanja „Hrvatska traži zvijezdu“, koja je s puno entuzijazma govorila o radostima autorskog stvaranja. Na kraju je uz gitaru otpjevala svoju autorsku pjesmu.

U prilogu možete pročitati intervju učiteljice Karle Lenuzzi Jakšić za Radio Mrežnicu.

OŠ "Slava Raškaj" u projektu pokretanja internetskog radija

Internetski radio "Slavin glas" u Ozlju

objavljeno 7.6.2016. u 13,43

Ozalj - Ozalj ponovo, nakon više od 20 godina ima radio. Iako se ne radi o klasičnoj radijskoj postaji kakva je jednom u ovom gradu kratko postojala, već o internetskom radiju kojeg pokreće OŠ "Slava Raškaj".

- Došli smo na ideju da bi bilo dobro u svrhu jačanja medijske pismenosti u osnovnoj školi osnovati radio kako bi djeca naučila neke nove oblike medijske pismenosti, medijskog izražavanja, npr. radijsko izražavanje. Mišljenja smo da to u školama nije toliko naglašeno koliko bi moglo biti i od tuda ideja da to uvedemo i promoviramo u svojoj školi,  pojasnila je učiteljica hrvatskog jezika Karla Lenuzzi Jakšić.

Projektom internetskog radija u OŠ "Slava Raškaj" povezat će se mlade informatičare i mlade novinare. Kad jednom zaživi radio će emitirati glazbu i školske vijesti i to osim na internetu i na školskom razglasu. Danas ih HDS ZAMP educira o zaštiti autorskih prava, a u školu im je stigla i mlada pjevačica Kim Verson.

Osim učenja o tome kako funkcionira radio, učenici danas uče i o autorskim pravima te njihovoj zaštiti.

- Tu je bitna i tehnološka pismenost za ostvarivanje nekih radijskih emisija. Imat ćemo radionice tehničkih preduvjeta za pokretanje radija, za korekciju audio zapisa za radijsku emisiju o čemu nitko ništa ne zna, zatim edukaciju o kvalitetnom osmišljavanju i vođenju radijskog programa. Zapravo, naučit će mnogo toga.

A "Slavin glas" je u probnoj fazi pa u ovom dijelu projekta još ga nema u eteru. No, to će se, vjeruju u školi vrlo brzo promijeniti te bi kroz ovaj radio i legendarna ozaljska  slikarica simbolično progovorila.

- Za sada smo u toj fazi pokretanja, treba dignuti server i uopće napraviti tehničku bazu. A zašto baš naziv "Slavin glas" - pa  dolazimo iz OŠ Slave Raškaj, a poznato je da je ona bila gluhonijema slikarica i zamislili smo da upravo djeca budu glas naše gluhonijeme Slave, zaključila je nastavnica Lenuzzi Jakšić.